Itt mindent megtalálsz

Csalánozók

A csalánozók a valódi szövetes állatok közé tartozó rendszertani törzs, mintegy 11 000 fajjal. Képviselői egyszerű testfelépítésű, vízben élő állatok. Az első csalánozó genom szekvenálása azonban kiderítette, hogy biokémiai és genetikai értelemben jóval bonyolultabbak, mint ahogy korábban gondolták.

Közéjük tartoznak a zátonyokat építő korallok, a tengerirózsák, kehelyállatok is. Korábban űrbelűek vagy testüregesek volt a csoport neve, de ebbe a mostani osztályozás szerint külön törzset képező bordásmedúzák is beletartoztak, így ma már nem használják. A csalánozók nagy tömegben megtalálhatók a fosszíliák között, már az ediakara időszak óta.

Mozgásuk a rakétaelv szerint történik. Ragadozó életmódot folytatnak. A fogókarokon található „egyszer használatos” csalánsejtekkel bénítják meg áldozatukat. A csalánsejtekben méreg található, fedele érintésre felpattan, a tömlő kipattan, melyen keresztül a bénító hatású méreg bejut a zsákmány belsejébe. A zsákmány a tapogatókarokkal jut az űrbélbe, ahol mirigysejtek emésztik meg. Minden sejt külön választja ki a bomlásterméket.